SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej - edukacja wczesnoszkolna

Konspekt zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w klasie pierwszej


Opracowała: Estera Korycińska
Klasa: I b
Data zajęcia: 14.01.2019

Blok: Wspaniali ludzie wokół mnie.
Temat dnia: Literowe opowieści.

Temat lekcji: Kocie zabawy-kończymy z samolubnością!

Cele ogólne zawarte w Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego dla Szkół Podstawowych
Dz.U. Poz. 803
-kształtowanie u uczniów postaw warunkujących sprawne i odpowiedzialne funkcjonowanie we współczesnym świecie
-rozwijanie predyspozycji i zdolności poznawczych dziecka
-sprzyjanie rozwojowi cech osobowości dziecka koniecznych do aktywnego i etycznego uczestnictwa w życiu społecznym.

Cel główny – podawanie nazwy miesięcy i ich wymienienie w kolejności chronologicznej.

Cele szczegółowe Uczeń:
-podaje nazwy miesięcy i wymienia je w kolejności chronologicznej,
-wyjaśnia pojęcie rok,
-wyjaśnia zależności zjawisk przyrody od pór roku,
-zna nazwy miesięcy
-wykorzystuje kalendarz w życiu codziennym,
-wykorzystuje tablet do wykonywania zadań,
-zgodnie pracuje w grupie.
-potrafi określić swoje samopoczucie
-uważnie słucha czytanego tekstu
-samodzielnie dokonuje oceny w danej sytuacji życiowej
-uważnie słucha informacji przekazywanych przez nauczyciela
-wykonuje poprawnie polecenia nauczyciela
- dba o kulturę wypowiadania się
-potrafi dokonać oceny efektywności zajęć
-czyta wyrazy z poznanych liter

Metody:
Podająca- objaśnienie
Problemowa- rozmowa kierowana
Praktyczne -pokaz, metoda praktycznego działania
Aktywizująca-gry i zabawy edukacyjne
Czynna- zadań stawianych
Pomoce:
multibook, prezentacja multimedialna https://slideplayer.pl/slide/1215784/, bajka edukacyjna z zasobów YouTube, e-tablice demonstracyjne , koperty ewaluacyjne, zabawa z muzyką,
Korelacja treści polonistycznych z innymi edukacjami: edukacja społeczna i plastyczna

Przebieg
1. Przywitanie zabawą integracyjną „ Chmurki”
Uczniowie opowiadają o swoim dzisiejszym samopoczuciu ilustrując je kolorem chmurki.
2..Oglądanie baśni o „Dziadku Mrozie” (zasoby YouTube )
3.Odpowiadanie na pytania zadawane przez nauczyciela:
-kim są bohaterowie bajki?
-jakimi literami będziemy pisali imiona ?
-jakie zachowywali się bohaterowie baśni?
-kto to jest niekulturalny człowiek?
-jak w szkole można zaradzić brakowi kultury?
4. Przerwa muzyczna- układ ruchowy zaproponowany przez dzieci.
5.Prezentacja multimedialna o miesiącach.
6.Praca z multibookiem- opracowanie spotkania z literkami.
7. Plansze z multibooka-te litery już znamy.
8.Ćwiczenia w utrwaleniu zdobytych wiadomości w oparciu o multibooka
9.Sprawdzenie informacji zapisanych w kalendarzach osobistych uczniów.
10.Ewaluacja zajęć -kosz i walizeczka

Lekcje otwarte